Aktivitetshandledaren Helena Magnusson planerar och förverkligar program för boende på tre äldreboenden i Kimitoön.
– Prästens lilla kråka skulle ut och åka, ingen hade han som körde. Nå, var har vi händerna som ska köra? frågar aktivitetshandledare Helena Magnusson.
Ett par av boendena på Hannahemmet Dragsfjärd lyfter upp händerna och greppar tag om en imaginär ratt. Sedan fortsätter Magnusson och några av de äldre att sjunga. Boendena på den här avdelningen är dementa, men många kommer ihåg hur den klassiska barnvisan går.
På Hannahemmet och på två andra boenden i Kimitoön planerar och förverkligar Magnusson program som förhöjer vardagen för de äldre. Vägen till det här jobbet har gått via ett antal olika utbildningar och några etapper i Sverige. Under den senaste, 2016–2018, jobbade hon som aktivitetsansvarig i Vaxholm, i Stockholms skärgård, men ville flytta hem till Dragsfjärd.
– Jag tog kontakt med Kimitoöns kommun och frågade om det fanns jobb för en vårdare på Hannahemmet och det fanns det.
Efter att ha jobbat två månader som vårdare gick en kollega i pension och hennes tjänst gick, med vissa ändringar, vidare till Magnusson.
– Jag tror inte att någon annan inom Varha är 100 procent anställd med en likadan arbetsbild som jag har.

Två extra händer
Som aktivitetshandledare inleder Helena Magnusson oftast arbetsdagen vid klockan 8. Då uppdaterar hon sig på hur de boende mår och planerar vad hon ska göra under dagen.
– Ibland går jag in till de boendes rum och pratar med dem eller läser tidningen för dem. Vid 9.30 blir det gemensamt program.
Det kan vara lätt gymnastik, högläsning eller att baka tillsammans. Just nu är en bok om Kimitoöns alla byar särskilt omtyckt under högläsningsstunderna.
– Jag är också två extra händer. Jag kan hjälpa om någon behöver gå till toaletten, dricka vatten eller lugnas ner.
Utöver det är Magnusson kontaktperson till allt program som ordnas på Hannahemmet, till exempel via Röda korsets väntjänst.
– Jag är ett stöd till personalen.
– Jag är även ett stöd till personalen och plockar fram material om det behövs.
Brokig karriär
Att Magnusson snart ska gå i pension som just aktivitetshandledare var ingen självklarhet. Hon har jobbat som barnskötare, massör, dagmamma, på ett rehabiliteringscenter, som receptionist och idrottsinstruktör.
– Som ung hade jag en tanke om att jag skulle jobba med barn och nyfödda. När jag var 17 jobbade jag på neonatalavdelningen på Karolinska sjukhuset i Stockholm. Efter avslutad barnskötarutbildning erbjöds jag en tjänst i Stockholm, men så blev det inte, berättar Magnusson.

Grunden i hennes brokiga cv bygger på en vilja att hjälpa andra. Omsorgen för andra har Magnusson fått med sig hemifrån.
– Mitt barndomshem var alltid öppet för alla. Vi är fyra systrar som alla jobbar inom vården. Det går nog lite i släkten. Jag skulle inte kunna jobba på något kontor.
Guldkant i vardagen
De mest belönande stunderna på jobbet är när Magnusson kommer tillbaka från semestern.
– Då säger många att de har saknat mig.
Det är just människomötena som driver Magnusson. Hon parafraserar Astrid Lindgren som sa att hon var glad om hon kunnat glädja ens ett barn med sina sagor.
– Har jag lagt guldkant på en människas dag under arbetsdagen är jag nöjd.
– Har jag lagt guldkant på en människas dag under arbetsdagen är jag nöjd.
Från åren i Sverige tog Magnusson med sig vanan att skicka ett anhörigbrev en gång i månaden.
– Jag skriver vad vi har gjort och vad som är på kommande. Många anhöriga bor längre bort och hinner inte åka hit regelbundet. Jag är stolt när de svarar.

En utmaning är att det är allt svårare att få plats på ett äldreboende – vilket också leder till att de boende ofta är i sämre skick när de väl flyttar in.
– När rörelseförmågan blir dålig tappar man även funktionsförmågan. Vad ska jag hitta på för program så att alla kan vara delaktiga?
Magnusson kan ha gjort upp en plan för en vecka framåt, men inser att den inte går att förverkliga.
– Då måste jag kunna ta något ur bakfickan och bjuda på mig själv.
Ständigt i rörelse
Helena Magnusson försöker ta hand om sin egen hälsa. Hon åker på cykelresor och trivs utomhus. Särskilt tacksam är hon över att JHL bjuder på gratis simning en gång i veckan på Kasnäs spa.
– Vi åker dit varje söndag med en kompis och kör vattenjumppa.
På fritiden spelar Magnusson dragspel och är medlem i den lokala dragspelsklubben. Hon tycker också om att handarbeta. Dessutom är hon ordförande för Folkhälsan i Dragsfjärd – även om hon märker att hon inte längre orkar på samma sätt som förr.
– Men jag kan inte se mig själv att sitta hemma i soffhörnet och kolla på Netflix hela tiden.

