6.3.2025

Suomen vahvin mies pitää Porin liikuntapaikat kunnossa: ”Painoja ei kiinnosta, onko töissä ollut huono päivä”

Suomen vahvin mies Jussi Uusitalo seisoo kädet puuskassa treenisalinsa seinään maalatun The Ultimate Warriorin kasvomaalauksen edessä.

Jussi Uusitalo ammentaa voimaa 2 000 vuotta vanhasta filosofiasta. Hänen mielestään ei ole koskaan liian myöhäistä opetella paremmaksi isäksi, puolisoksi tai työyhteisön jäseneksi.

Muutaman kilometrin päässä Porin keskustasta Yyterin dyynien suuntaan seisoo entinen rautakauppa. Sen tiloihin Jussi Uusitalo on remontoinut itselleen ja perheelleen kuntosalin ja kodin.

Suuret näyteikkunat muistuttavat rakennuksen aikaisemmasta käyttötarkoituksesta. Niiden läpi auringonvalo lankeaa tuhansien toistojen patinoimille välineille. Penkkipunnerrustelineiden ja käsipainojen seassa on yli satakiloisia kivikuulia ja massiivisia tukkeja. Uusitalo on ripustanut seinille kisapaitoja, kuvia ja lehtileikkeitä vuosien varrelta.

Voimaharjoittelu on Jussi Uusitalon intohimo ja elämäntapa. Hän järjestänyt työuransa, vapaa-aikansa ja asumisensa sen ehdoilla.

Jussi Uusitalo kantaa tankoa, jossa on painoja treenisalissa.
Jussi Uusitalo kantaa tukkipunnerrustukkia itse rakentamassaan treenisalissa Porissa.

Esikuvana showpainija The Ultimate Warrior

Uusitalon kipinä voimailuun syttyi teini-iässä showpainin innoittamana. Siitä muistuttavat salin kirjahyllyssä irvistelevät meksikolaiset paininaamarit ja seinällä komeileva yhdysvaltalaisen showpainijan The Ultimate Warriorin kasvomaalaus. Hän on Uusitalon nuoruuden suosikki.

Uusitalo säästi 13-vuotiaana 150 euroa penkkipunnerrustelineen ostamiseen. Isä lupasi lainata puuttuvat 50 euroa. Ostoajankohdaksi sovittiin paluumatka Turusta ruotsinlaivamatkan jälkeen.

– Tavallisella reissulla olisin hakannut rahat automaatteihin. Sillä matkalla en tuhlannut killinkiäkään.

Penkkipunnerrusteline löysi paikkansa Uusitalon huoneesta. Vanhemmat suhtautuivat poikansa innostukseen myötämielisesti. Perhetuttavien kanssa sovittiin kyläilyt treenikalenterin ehdoilla.

Kun Uusitalo ehti parikymppiseksi, päämääräksi oli vakiintumassa voimamieskilpailut. Niiden monipuolisuus kiehtoi Uusitaloa. Kilpailuissa mitellään voimia useassa lajissa, esimerkiksi ajoneuvojen vedossa.

– Kun tavoittelen maksimipainoja tai -toistoja, aika tuntuu pysähtyvän.

Voimailu on opettanut Uusitalolle pitkäjänteisyyttä, tavoitteiden asettamista ja nöyryyttä.

– Kun tavoittelen maksimipainoja tai -toistoja, aika tuntuu pysähtyvän. Maailmassa on vain sinä ja tanko.

Uusitalolle voimailussa on kyse enemmän henkisestä kuin fyysisestä itsensä haastamisesta.

– Sata kiloa on aina sata kiloa. Painoja ei kiinnosta, onko töissä ollut huono päivä tai onko tyttären itku valvottanut edellisenä yönä.

Jussi Uusitalon kädet nostavat levypainoa.
Jussi Uusitalo osti ensimmäisen penkkipunnerrustelineensä ollessaan 13-vuotias.
Jussi Uusitalo treenisalissa suorittamassa maastavetoa.
Voimailu on opettanut Jussi Uusitalolle pitkäjänteisyyttä, tavoitteiden asettamista ja nöyryyttä.

Ensitreffeiltä treenaamaan

Vuosi 2015 oli käännekohta Jussi Uusitalon elämässä. Hän osallistui ensimmäiseen voimamieskilpailuunsa, pääsi Porin kaupungin liikuntapaikanhoitajan oppisopimuskoulutukseen ja tapasi Katja Passilahden.

Tuleva avovaimo sai esimakua Uusitalon harjoitteluasenteesta jo ensitreffeillä. Tapaaminen päättyi siihen, että Uusitalo lähti kesken kaiken treenaamaan.

– Sanoin, että nähdään myöhemmin illalla uudelleen, jos vielä haluat. Katja oli kummissaan, mutta hän on pysynyt rinnallani jo kymmenen vuotta.

Vuonna 2017 Uusitalo solmi toistaiseksi voimassa olevan työsopimuksen Porin kaupungin kanssa. Samana vuonna pariskunta osti tyhjilleen jääneen rautakaupan. Vuoden kilpailutauon Uusitalo käytti kaupan remontoimiseen.

Jussi Uusitalon työpäivä alkaa aamuisin jäänhuoltokoneen vesisäiliön täyttämisellä.
Jussi Uusitalon työpäivä alkaa aamuisin jäänhuoltokoneen vesisäiliön täyttämisellä.

Kolmen vuoden kuluttua remontti oli valmis. Myymälän puoli oli muuttunut Colosseum Pori -nimiseksi treenitilaksi ja rakennuksen toinen pää heidän ja vuonna 2018 syntyneen Veera-tyttären kodiksi. Oman kodin yhteyteen rakennettu sali helpotti voimaharjoittelua.

Voimailu yhdistää koko perhettä. Passilahti saa siitä nykyään elantonsa. Hän pyörittää liiketoimintaa ja tarjoaa asiakkailleen hierontaa ja muita hyvinvointipalveluita.

Uusitalo tarjoaa oman harjoittelun ohella yksityisvalmennusta.

– Minä leikin ja treenaan. Katja tekee tuloksen.

Lue lisää: Vesa Kokko hellii Olympiastadionin nurmea kuin äiti lastaan

Porin urheilukeskuksen tekojään hoitaja

Tyypillisen talvisen työpäivän aluksi Uusitalo hoitaa jäät, ajaa lumet kulkuväyliltä ja hiekoittaa ne. Pääosa työtunneista kuluu Porin urheilukeskuksen tekojääkenttien hoitamiseen.

Säätila vaikuttaa ulkotyön sisältöön.

Iso osa Jussi Uusitalon työpäivästä kuluu talvisin Porin urheilukeskuksen tekojääkenttien hoitamiseen.

– Lumisade on kentänhoitajan painajainen. Uran pahimman työvuoron aikana aurasin ja höyläsin tekojäät 15 kertaa.

Uusitalo tekee työtä kahdessa vuorossa, kello 7–15 ja 15–23. Joka kolmas viikonloppu on vapaa.

– Lumisade on kentänhoitajan painajainen.

Uusitalon mukaan hyvä liikuntapaikanhoitaja tekee itsensä näkymättömäksi. Treenivuorojen alkaessa suorituspaikkojen tulee olla kunnossa.

– Kun luistelemaan saapuvat ihmiset näkevät minun istuvan kopissani, he voivat luottaa kaiken olevan hyvin.

Jussi Uusitalo hymyilee jäänhoitokoneen ikkunasta,
Jussi Uusitalo liittyi JHL:ään heti aloitettuaan työ Porin kaupungilla. – Yhdessä olemme vahvempia.

Stoalainen filosofia auttoi onnettomuudesta toipumisessa

Eräänä päivänä alkukesästä 2021 Uusitalo harjoitteli ulkona, astui nurmikossa olleeseen kuoppaan ja jäi harteillaan kantamansa 130-kiloisen kivenmurikan alle.

Alaselän kahden nikaman välilevyihin tuli pullistumat. Ne painoivat niin kipeästi hermoa, että vasen jalka ei enää kantanut.

– Yhtenä päivänä vedän rautaa maasta kolmesataa kiloa, seuraavana en saa vedettyä sukkaa jalkaan, Uusitalo kuvailee.

Jussi Uusitalon treenisalissa kuluu otetta parantavaa magnesiumjauhoa.

Lääkäri ehdotti selän leikkausta. Uusitalo epäröi, sillä kilpailu-uran jatko olisi ollut vaarassa.

Hän päätti aloittaa omatoimisen kuntoutuksen. Varovaisilla jalkojen harjoituksilla hän pyrki suojelemaan selkäänsä. Normaaliin harjoitusohjelmaan palaamisen hän aloitti pienillä painoilla.

Toipumisen aikana Uusitalo löysi apua stoalaisesta filosofiasta.

Antiikin klassikot Senecasta ja Rooman keisari Marcus Aureliuksesta Epiktetosiin pilkistävät kuntosalin kirjahyllyssä. Kirjallisuutta kulkee voimailijan mukana myös kisamatkoilla.

Erityisesti Amor fatin eli kohtalon rakastamisen käsite auttoi jaksamaan synkimpinä hetkinä. Sen mukaan kaikki, mitä ihmisen elämässä tapahtuu, on hyvää tai ainakin tarpeellista.

Uusitalo sanoo, että vaikka voisi muuttaa historiaa, hän haluaisi käydä läpi loukkaantumisen. Toipumisaika pakotti hänet tutustumaan itseensä.

– Se teki minusta helvetisti paremman valmentajan.

Stoalaisuuden keskeisiä käsitteitä ovat mielenrauhan tavoittelu ja tunteiden hillintä. Uusitalo suosittelee henkisiä harjoituksia kaikille.

– Voi opetella paremmaksi isäksi, puolisoksi tai työyhteisön jäseneksi. Seneca kirjoitti, että yksi hänen suurimmista saavutuksistaan oli tulla paremmaksi kaveriksi itselleen.

Colosseum Porin taululle on ajan mittaan kertynyt erilaisia kannustavia viestejä ja muistiinpanoja.
Colosseum Porin taululle on ajan mittaan kertynyt erilaisia kannustavia viestejä ja muistiinpanoja.

Voimalajiliiton SM-kisoissa mestaruus

Uusitalon toipuminen kilpailukuntoon kesti kaksi vuotta. Ensimmäinen kilpailu loukkaantumisen jälkeen oli kesän 2023 SM-kisat. Kakkostila oli pettymys.

Siihen asti Uusitalo oli kilpaillut alle 100-kiloisten sarjassa. Nyt hän aloitti ankaran harjoittelun ja pudotti painonsa alle 85-kiloisiin.

Lue lisää: Hätäkeskuksen vuoromestari Katja Kankare kohtaa joka päivä ihmisiä hädässä 

Viime kesän Voimalajiliiton SM-kisoissa Uusitalo voitti kaikki viisi lajia ja Suomen mestaruuden. Hän oli kirjoittanut ilmoittautumislomakkeensa lisä-tietoihin kirjaimet P.O.K.

Kirjaimet juontuvat Veera-tyttären huhtikuiseen tokaisuun.

– Mua harmittaa vieläkin, kun et voittanut pokaalia. Pokaalit on mun mielestä niin kauniita, Uusitalo siteeraa.

Hänen silmänsä kostuvat liikutuksesta. Pokaalit Ovat Kauniita.

Lue lisää: Testaa, pärjäisitkö pelastajan kuntotestissä

Jussi Uusitalo katsoo kameraan atlas-kivi olkapäällään.
Toipuessaan onnettomuudesta Jussi Uusitalo löysi apua stoalaisesta filosofiasta.