16.10.2025

Maisasta tuli Tiian pomo – Näin muutos vaikutti työkaveruuteen

Maisa Heinonen ja Tiia Hyttinen ovat työskennelleet pitkään nuoriso-ohjaajina ja työparina. Jos he ovat jostakin eri mieltä, he siirtävät puimisen myöhemmäksi, kun nuoret eivät ole paikalla.

Salon Nuorten keskus Steissi on vaikuttava paikka: valtava vanha teollisuushalli, josta on tehty nuorisotalo.

On kahvila, pelejä, kiipeilyseinä, sisäskeittihalli ja ilmajoogapaikka. Steissi ja Salon kymmenen muuta nuorisotaloa järjestävät nuorisolle tekemistä ja tarjoavat apua pieniin ja suuriin elämän pulmiin. 

Salon nuorisopalveluissa työskentelevät Maisa Heinonen ja Tiia Hyttinen ovat työkavereita jo kymmenen vuoden ajalta.

Täällä nuoriso-ohjaajat Maisa Heinonen, 45, ja Tiia Hyttinen, 39, kohtaavat paikallisia nuoria. He ovat työkavereita jo kymmenen vuoden ajalta ja tietävät, mitä nuoret kaipaavat.

– Rajoja ja rakkautta, Heinonen sanoo.

Lue lisää: Nuorisotyön veteraani Michaël Fandi: Liian moni nuoriso-ohjaaja unohtaa kysyä nuorelta erittäin tärkeän kysymyksen

Hänen mukaansa alku voi olla hankalaa varsinkin poikien kanssa, mutta kun säännöt on tehty selviksi, nuoret ja heidän ohjaajansa ovat pian ylimpiä ystäviä. Heinonen toteaa, että aikuisen tarve on selvästi kasvanut. Nuoriso-ohjaaja kysyy kuulumisia ja kuuntelee.

– Nuoriso-ohjaaja voi olla myös se ainoa, joka kysyy, Hyttinen lisää.

Kymmenen yhteisen vuoden aikana työtoveruus on muuttanut muotoaan: Heinonen on nimitetty vastaavaksi nuoriso-ohjaajaksi ja hänestä on tullut Hyttisen esihenkilö. Työarkea titteli ei juuri ole muuttanut. 

– Pystymme puhumaan mistä vain. En ajattele puhuessani, onko toinen pomo tai ei.

Tiia Hyttinen

– Olin kyllä aiemminkin se porukan epävirallinen orkesterinjohtaja, Heinonen sanoo. 

Hyttinen ei mieti, onko toinen pomo vai ei.

– Olemme tehneet tätä työtä niin pitkään yhdessä, että pystymme puhumaan mistä vain.

Maisan mielestä Tiia on hyvä keksimään haasteita ja kilpailuja. Tällä kertaa Tiia sai haastaa itsensä tasapainolaudalla.

Nuoret antavat suoraa palautetta.

– Kerran yhdellä pojalla oli koulussa kaikenlaista kahnausta, mutta minulle hän oli aina kiva. Kun ihmettelin tätä, hän sanoi kunnioittavansa minua, koska minä kunnioitan häntä, Heinonen kertoo.

Hyttinen muistuttaa, että onnistuneen nuorisotyön tulokset näkyvät myös myöhemmin.

– Kun vuosien jälkeen tapaa tuntemansa nuoren ja hänellä on asiat kunnossa, se tuntuu hyvältä.

Harrastuksesta työksi

Kummankin kiinnostusta nuorisotyöhön lisäsivät aikoinaan harrastukset.

Heinonen oli ja on edelleen mukana sopimuspalokunnassa, jossa hän ohjasi lapsia ja nuoria. Jossain vaiheessa hän havahtui siihen, että lasten ja nuorten kanssa voisi tehdä palkkatyötä. Sillä tiellä hän on ollut yli 20 vuotta.

Hyttinen oli seurakunnalla isosena ja kerhonohjaajana, kunnes hankki virallisen pätevyyden nuorisotyöhön. Hän on ehtinyt tehdä työtä 16 vuotta.

Hyttiselle kuuluvat leirit, retket, nuorisotyö, kouluyhteistyö ja tapahtumat. Kouluille hän käy vetämässä esimerkiksi pelivälitunteja ja on käytettävissä, kun koulu ylipäätään tarvitsee nuorisotyöntekijän apua. Salossa on kaikissa yläkouluissa oma nimetty nuoriso-ohjaaja.

Heinonen tekee samaa, mutta lisäksi hän on Salon 21:n nuoriso-ohjaajan lähiesihenkilö.

– Suostuin esihenkilöhommaan sillä ehdolla, että saan edelleen olla parina iltana viikossa nuorisotalolla ohjaajana. Se antaa minulle paljon.

Tiia (vas.) ihailee Maisan kädentaitoja. Niitä tarvitaan myös pingiksen peluussa.

Kohtaamiset ovat nuorisotyössä parasta

Parasta työssä on kohtaamiset nuorten kanssa. Yksi nuori totesi, että ohjaajat näyttävät onnellisilta työssään.

Nuokkari-illat ovat paljon muutakin kuin paikan päällä notkumista. Heinonen ja Hyttinen ideoivat monenlaista ohjelmaa: päivän haasteita, kokkausta, leipomista, liikuntaa, askartelua ja pingiksen sekä biljardin pelaamista.

Jotkut nuoret haluavat leipoa, koska kotona sitä ei saa tehdä hommasta aiheutuvan sotkun takia. Nuoriso-ohjaajaa sotku ei haittaa.

– Suostuin esihenkilöksi sillä ehdolla, että saan olla myös nuorisotalolla ohjaajana.

Maisa Heinonen

Nuorten kanssa jutellaan kaverisuhteista, koulusta, mopon korjaamisesta tai vaikka siitä, mikä ero on kuivahiivassa ja tavallisessa.

– Sellaista elämäntaitojen harjoittelua, Heinonen sanoo.

Hyttinen nauttii siitä, että pystyy auttamaan nuoria vaikka vain läksyjen teossa. Hän voi pohtia nuoren kanssa kesätyöpaikkoja tai sitä, minne suunnata koulun jälkeen.

– Tässä työssä saa olla ihan kaikkea polkupyöränkorjaajasta terapeuttiin, toteaa Heinonen.

Nuorten kanssa tuntosarvien pitää olla alati herkkinä. Siinä tukena on työkaveri, joka seisoo kollegansa päätösten takana, vaikka olisi eri mieltä. Erimielisyydet voidaan puida myöhemmin, kun nuoret eivät ole paikalla.

– Ei sovi lähteä eri linjoille syömään auktoriteettia. Asioita voi tehdä eri tavoin, mutta luottamus ja siitä lähtevä arjen sujuvuus on tärkeää, Maisa Heinonen määrittelee.

Maisa Heinonen ja Tiia Hyttinen viihtyvät nuokkarilla.

Lue lisää: Ensin Keravan koululaiset vierastivat uutta nuoriso-ohjaajaa – Sitten Markus Lummi oivalsi, miten nuorten sydän sulatetaan

Maisa Tiiasta: Sinnikkyytesi yllätti

Nämä kolme sanaa luonnehtivat sinua parhaiten: Idearikas, nauravainen ja luotettava.

Työkaverissani parasta on: Nauru. Se on aina herkässä.

Tämä yllätti sinussa: Sinnikkyytesi. Sinulla on aina monta rautaa tulessa ja asiat hoituvat. Opiskelit työn ohessa seksuaalikasvattajaksi ja sitten yhteisöpedagogiksi. Kotona oli kaksi pientä lasta. Kaiken kukkuraksi puolisosi on merimies, joka on viisi viikkoa kerralla töissä.

Tämän ominaisuuden haluaisin sinulta: Intosi opiskeluun. Saat kadehdittavan hyvin hoidettua esimerkiksi etäopintoja. Itse olen enemmän käytännön ihminen. Vastikään laitoin pihalle laatat.

Saat minut hyvälle tuulelle: Tarttuvalla hymylläsi. Etenkin maanantaipäivät, jolloin suunnittelemme työporukan kesken, ovat hersyviä.

Erimielisyyksiä meille tulee: En muista että olisi tullut. Tai minä aina naputan ylitöistä. Niitä kun ei saisi tehdä niin paljon. Ei niistäkään erimielisyyttä silti synny.

Olet erityisen hyvä työkaveri, koska: Hoidat varmuudella kaikki asiat. Meillä oli juuri uudenlainen tapahtuma, mutta kun sinä osallistuit järjestelyihin, tiesin, ettei ongelmia tule.

Nuoret arvostavat sinussa: Monipuolista osaamista ja ideoiden runsautta. Kun nuori sanoo, että hänellä on tylsää, järjestät tekemistä. Se voi olla vaikka tornin kokoaminen sokeripaloista minuutissa ja korkein voittaa.

Hankalat tilanteet hoidat: Keskustelemalla. Tämä työ vaatii pitkää pinnaa. Ei saa suuttua pienistä asioista, eikä ajattelemattomista heitoista.

Tässä asiassa olet minua parempi: Tavalliset arjen rutiinit: tuntilistojen tekemiset, loma-asiat – ne tulevat sinulta aina ajoissa ja oikein.

Tänne lähtisimme yhteiselle matkalle: Rentoutus- ja hemmottelulomalle. Hyvää ruokaa oikein pitkän kaavan mukaan.

Yhdessä olemme vahvoja, koska: Meillä on vankka kokemus nuorisopalveluista.

Olet erityisen taitava: Keksimään haasteita ja kilpailuja, kuten Friendsie-kuvakisa, jossa nuoret etsivät patsaita ja kuvasivat itsensä kaverinsa ja patsaan kanssa. Osaat myös etsiä hyvin tietoa. Jos pitää järjestää kisa, löydät heti sopivan opasvideon vaikka Instasta.

Kännykällä viestimme: Emme ole yleensä vapaa-ajalla tekemisissä, mutta olen näköjään toivottanut WhatsAppissa sinulle hyvää syntymäpäivää ja kerran jopa hyvää yötä!

Tämä asia erottaa meidät: Meillä on hyvin erilaiset vapaa-ajan tekemiset. Sinä menet elokuviin ja minä tilaan kaivinkoneen pihahommiin.

Tuet minua: Tarjoamalla apua, jos minulla on hirveästi töitä. Paikkaat vuoroni nuorisotalolla tai teet jonkin leiriohjelman!

Tiia Maisasta: Haluaisin rauhallisuutesi

Nämä kolme sanaa luonnehtivat sinua parhaiten: Iloinen, luotettava, avoin.

Työkaverissani parasta on: Tosi pitkä pinna. En ole koskaan nähnyt sinun suuttuvan.

Tämä yllätti: Sinulla pysyy mikä vain työkalu kädessä. Viimeksi teit leiriä varten puusta sellaisen pelin, että kun vasaralla pamauttaa, niin sammakko lentää.

Tämän ominaisuuden haluaisin sinulta: Rauhallisuuden. Olet aina niin zen.

Erikoisinta, mitä olen nähnyt sinun tekevän: Et koskaan käytä mekkoja, mutta viime kesänä sinulla oli sellainen yhdessä ohjelmanumerossa.

Saat minut hyvälle tuulelle: Kertomalla hassuja juttuja. Hymysi tarttuu.

Erimielisyyksiä meille tulee: Ei tule ikinä.

Olet erityisen hyvä työkaveri, koska: Jos on haastava tilanne, et helpolla hätkähdä. Uskallat heittäytyä uusiin tilanteisiin, vaikka sumopainiin tai skuuttaamaan nuorten kanssa.

Nuoret arvostavat sinussa: Reiluutta ja hyviä kuuntelijan taitojasi.

Hankalat tilanteet hoidat: Rauhallisesti. Osaat olla hyvin empaattinen.

Tässä asiassa olet minua parempi: Käsillä tekemisessä. Osaat tehdä muun muassa huonekaluja. Parhaillaan teet ruokapöytää. Lapsesi luuli pienempänä, että hänen äitinsä on puuseppä ja tämä meidän työmme vain harrastus.

Tänne lähtisimme yhteiselle matkalle: Pienelle vaellukselle. Karhunkierros on kokematta.

Olet erityisen taitava: Esihenkilö. Olet tasapuolinen kaikille. Sinulla on aikaa kuunnella ja kanssasi on helppo ratkoa ongelmia.

Yhdessä olemme vahvoja, koska: Olemme sitoutuneet tähän työhön ja osaamme tehdä sitä hyvin.

Kännykällä viestimme: Et tykkää vastata puheluihini, koska sen kerran kun soitan, aina on jotain sattunut! Joku nuori loukannut itsensä skuutilla tai skeittirampilla. Ja minähän soitan, koska esihenkilön täytyy olla asiasta tietoinen.

Tämä asia erottaa meidät: Olet tosi kilpailuhenkinen. Kisoissa kannattaa olla aina sinun tiimissäsi.

Tuet minua: Neuvomalla, jos en tiedä vaikkapa jotain hallinnollista asiaa. Tai jos olen unohtanut laittaa tuntilappuihin lauantailisät, niin muistutat asiasta!

Tutustu muiden työparien tarinoihin

Opettaja ja koulunkäynninohjaaja ovat erityisluokan Maltti ja Valtti

Bhooneyn ja Siskon ystävyys alkoi kevätkääryleistä

Nimi-intohimo yhdisti Samin ja Kaijan – Nämä työkaverukset ovat saattaneet keksiä sinunkin kotikatusi nimen

Tamperelaiset lastenhoitajat Anita ja Terhi eivät ärsyynny toisiinsa koskaan