Jäsenmaksut euromääräisiksi, kulukorvauksia aktiiveille… JHL:n edustajisto käsitteli 18 aloitetta – näin niille kävi

Ammattiliitto JHL:n edustajisto ratkaisi kevätkokouksessaan jälleen useita aloitteita.

Ammattiliitto JHL:n edustajisto kokoontui kevätkokoukseensa Helsinkiin 28.–29. toukokuuta 2026. Edustajisto hyväksyi muun muassa vuoden 2025 vuosikertomuksen sekä tilinpäätöksen.

Lue lisää: Edustajisto valmistautui ensi kevään tuplavaaleihin: ”Hemmetin oikeistohallitus alas”

Tuttuun tyyliin edustajisto kävi läpi jäsentensä laatimat aloitteet. Tällä kertaa aloitteita oli 18, ja edustajisto keskusteli vilkkaasti useasta niistä. Erityisesti keskustelua herättivät laitoshuoltajien arvostus sekä edustajiston tiedonsaantioikeus. .

Edustajisto käyttää liitossa ylintä päätösvaltaa. Sen kokoonpanoon voi tutustua JHL:n sivuilla.

Näin aloitteille kävi edustajistossa:

1 Arvostuksen osoitus laitoshuoltajille

Aloite: JHL:n on syytä tehdä vahvoja ulostuloja puhtausalan ammattien edustajien arvostuksen ja tärkeyden esille tuomiseksi.

Tekijä: Edustajiston jäsen Birgitta Huhtamäki

Vastaus: Edustajisto toteaa, että puhtausalan arvostuksen nostaminen on edelleen tärkeää JHL:n toiminnassa.

Edustajisto kävi läpi, miten puhtausalan ammatit ovat olleet laajasti esillä JHL:ssä. Edustajisto piti esimerkiksi valtiovarainministeri Riikka Purran (ps.) vähätteleviä kommentteja alasta täysin älyttöminä. JHL reagoi hyvin nopeasti niiden jälkeen. Liiton johto kommentoi asiaa nopeasti omilla sometileillään.

Neuvottelujohtaja Kristian Karrasch kommentoi asiaa Iltalehdelle. Juttua jaettiin aktiivisesti eri kanaviin ja juttu levisi valtakunnallisesti hyvin. Iltalehti teki asiasta myös jatkojuttuja.

Ammattialatoiminnan asiantuntija Virpi Matikainen taas kirjoitti blogin yhteistyössä valtakunnallisen foorumin jäsenten kanssa. Blogista levisi laajalle ja sai paljon lukijoita.

Laitoshuoltajat, siistijät, siivoojat, toimitilahuoltajat ja kaikki puhtausalan ammattilaiset ovat erittäin tärkeä ja arvostettava ammattiryhmä JHL:lle.

JHL:n jäsenten käyttöön pyritään saamaan eri ammattien teemapäivät sisältävä vuosikello.

2 Työntekijöiden edustajien turvan/suojan uudelleen tarkastelu

Aloite: Luottamustehtävässä toimivien työsuojeluvaltuutetun ja pääluottamusedustajan turvaa ja suojaa on tarkasteltava ja muutettava vakavan rikkeen, vaitiolovelvollisuuden tai töiden laiminlyönnin tullessa esille.

Tekijä: Edustajiston jäsen Päivi Virkkunen

Vastaus: Edustajisto toteaa, että yhdistyksissä on syytä tehdä aktiivista toiminnan arviointia ja kehittämistyötä. Tähän sisältyy tarvittaessa myös valittujen edustajien toiminnan arvioinnin mahdollisuus.

Henkilöstön edustajien asemaan ja suojaan liittyvät säädökset ja sopimusmääräykset ovat tärkeitä edustajan toimintaedellytysten kannalta, eikä niitä ole syytä heikentää. Aloite ei anna aihetta muutoksiin lainsäädännössä, työehtosopimusmääräyksissä tai liiton säännöissä.

3 Edustajiston tiedonsaantioikeuden lisääminen

Aloite: Edustajiston jäsenillä tulisi olla sama tiedonsaantioikeus liiton asioihin, kuin hallituksen jäsenillä.

Tekijät: Edustajiston jäsenet Kari Vienonen ja Anne Stång

Vastaus: JHL ry on yhdistys ja sen toimintaa sääntelee yhdistyslaki ja liiton omat säännöt.

Edustajisto merkitsee saadun selvityksen tiedoksi ja päättää, että edustajiston jäsenille ei laajenneta tiedonsaantioikeutta samalle tasolle kuin hallituksen jäsenillä on. Edustajiston jäsenille annetaan pyydettäessä tietoja niin laajasti kuin on tarkoituksenmukaista ja yhdistyslaki sekä liiton säännöt sallivat.

4 Kaksipäiväisen edustajiston kokouksen päiväkahvitilaisuuteen ilmoittautuminen

Aloite: Kaksipäiväisen edustajiston kokouksen jälkimmäisen päivän päiväkahvitilaisuuteen tulisi lisätä ilmoittautuminen.

Tekijä: Edustajiston jäsen Päivi Virkkunen

Vastaus: Edustajisto toteaa, että edustajiston kokousjärjestelyt tulee jatkossakin pyrkiä järjestämään mahdollisimman kokonaistaloudellisesti ja ympäristövaikutukset huomioiden.

Erillisellä ilmoittautumisella kokouslounaille ja iltapäiväkahville ei saavutettaisi liitolle suoraa taloudellista hyötyä, vaan lisättäisiin jonkin verran hallinnollista työtä. Kokouspaketin nimittäin myydään kokonaisuuksina, joihin kuuluvat ruokailut ja kahvitukset. Hinta määräytyy osallistujien mukaan kokonaisuutena.

5 Maahanmuuttajafoorumin edustajalle läsnäolo- ja puheoikeus edustajiston kokouksiin

Aloite: Alueellisten maahanmuuttajaverkostojen puheenjohtajista koostuvan maahanmuuttajafoorumin edustajalle annetaan edustajiston kokouksiin läsnäolo- ja puheoikeus.

Tekijä: Edustajiston jäsen Marja Sirkka-Ahonen

Vastaus: Edustajisto toteaa, että tulevien edustajistovaalien ehdokasasettelussa ja äänestysaktiivisuustoimissa on pyrittävä huomioimaan kattavasti erilaiset jäsenistön taustamuuttujat. Jäsenistön monimuotoisuuden arvostamista ja hyödyntämistä voimavarana tulee kehittää kaikessa liiton toiminnassa.

Edustajiston syyskokoukseen 2026 kutsutaan alueellisten maahanmuuttajaverkostojen puheenjohtajista koostuvan maahanmuuttajafoorumin edustaja, jolle annetaan läsnäolo- ja puheoikeus.

Foorumi valitsee itse edustajansa kokoukseen.

6 ja 7 Jäsenmaksukaton palauttaminen

Aloite 6: Jäsenmaksukaton palauttaminen 600 euroon

Tekijä: Raideammattilaisten ammattiosasto 1025 JHL ry.

Aloite 7: Jäsenmaksukaton palauttaminen

Tekijä: Suomen Ulosottoylitarkastajat ja -tarkastajat ry (JHL 654)

Vastaus 6 ja 7: Edustajisto päättää merkitä tiedoksi saadun selvityksen jäsenmaksukaton kokemuksista vuosilta 2022–2024, jolloin voimassa oli 600 euron jäsenmaksukatto. Liiton sääntöjen mukaan edustajisto päättää vuosittain syyskokouksessaan seuraavan vuoden jäsenmaksuista.

Edustajisto päätti poistaa jäsenmaksukaton syyskokouksessaan 2024. Silloin koettiin, ettei ole perusteltua eikä oikeudenmukaista, että suurituloisimmat maksaisivat suhteellisesti pienempää jäsenmaksua kuin pienituloiset.

8 Jäsenmaksut euromääräiseksi

Aloite: Jäsenmaksut euromääräiseksi, aluksi kahden vuoden kokeilujaksolla.

Tekijät: Edustajiston jäsenet Susanna Pöysti, Päivi Rantanen ja Satu Rantanen

Vastaus: Edustajisto toteaa, että liitto käynnistää yhdessä työttömyyskassan kanssa selvitystyön euromääräiseen jäsenmaksuun siirtymisen mahdollisuuksista ja vaikutuksista. Mikäli jäsenmaksun euromääräistäminen todetaan mahdolliseksi ja kannatettavaksi, se olisi teknisesti mahdollista aikaisintaan 2028.

Edustajisto ei voi nyt tehdä sitovaa päätöstä asiasta, joka sääntöjen mukaan kuuluu päättää sääntömääräisessä syyskokouksessa

9 Yöpymismahdollisuuden poisto kohtuullisen matkan päässä kurssipaikalta asuvilta

Aloite: Yöpymismahdollisuuden poistaminen kohtuullisen matkan päässä kurssipaikalta asuvilta.

Tekijä: Helsingin mielenterveystyöntekijät JHL 580

Vastaus: Edustajisto toteaa, että koska mahdollisuus majoitukseen ei ole synnyttänyt kohtuuttomia lisäkustannuksia, ei ole tarvetta palata vanhaan käytäntöön, vaan majoitusoikeus on toistaiseksi kaikilla. Asiaa tulee harkita kuitenkin uudelleen, mikäli kustannukset nousevat olennaisesti.

10 Aloite aktiivien kulukorvausten palauttamiseksi

Aloite: Aktiiveille palautetaan mahdollisuus hakea kulukorvauksia, kuten parkkimaksua. Aktiivit tekevät pyyteetöntä ja ennen kaikkea ilmaista työtä kentällä ja tätä pitää tukea.

Tekijät: Edustajiston jäsenet Päivi Rantanen & Susanna Pöysti

Vastaus: Edustajisto toteaa, että liiton johtoryhmä tarkastelee ja päättää kulukorvauksista kesäkuun 2026 aikana ottaen huomioon tehdyn aloitteen sekä edustajistossa käydyn keskustelun erityisesti parkkimaksujen osalta.

11 JHL:n aineistopankin kehittäminen yhdistyksille ja aktiiveille

Aloite: Ammattiliitto JHL kehittää aineistopankkia, jotta se tukee paremmin yhdistysten ja aktiivien toimintaa.

Tekijä: Turun yhteisjärjestö JHL ry

Vastaus: Edustajisto päättää, että Aineistopankkia ja materiaaleja kehitetään jatkuvana työnä palvelemaan yhdistysten ja aktiivien toimintaa. Liiton viestintäyksikkö ottaa mielellään vastaan toiveita ja kehitysideoita.

Moni tiedostomuoto, kuten png, avautuu monissa ohjelmissa ja sopii helposti someen. Aineistopankkiin on tulossa myös uusia lisäominaisuuksia: muokattavia pohjia yhdistysten ja aktiivien käyttöön.

12 Aktiivikalenterin palauttaminen

Aloite: Ammattiliitto JHL palauttaa perinteisen, paperisen aktiivikalenterin aktiivien työkaluksi. Aktiivikalenterit tulisi palauttaa jäsenhankinnan, liiton näkyvyyden ja aktiivien työn helpottamisen takia.

Tekijä: Turun yhteisjärjestö JHL ry

Vastaus: Edustajisto päättää, että aktiivikalenteria ei palauteta liiton tuotevalikoimaan.

Edustajisto on käsitellyt liiton toiminnan ja talouden tasapainottamisohjelmaa syyskokouksessaan lokakuussa 2025. Ohjelman tavoitteena on kirkastaa liiton perustehtävää. Kalentereiden tuottaminen ei kuulu liiton perustehtäviin.

13 JHL-shopin tekstiileille 20 prosentin alennus kerran vuodessa

Aloite: Liiton tulisi huomioida koko jäsenkunta logollisiin tekstiileihin kohdennetulla 20 prosentin alennusedulla JHL-shop:iin kerran vuodessa.

Tekijä: Edustajiston jäsen Joni Leppänen

Vastaus: Edustajisto toteaa, että JHL-Shopin ylläpito aiemmin päätettyjen periaatteiden mukaisesti on tärkeää. Alennuskampanjoita harkitaan liiton taloudellinen tilanne ja näkyvyys huomioiden tapaus- ja tilannekohtaisesti.

14 Edustajistoaloite mahdollisuudesta itse valita osasto mihin kuuluu

Aloite: Jäsenelle mahdollisuus itse valita yhdistys, johon kuuluu.

Tekijät: Edustajiston jäsenet Päivi Rantanen ja Erkki Väisänen

Vastaus: Edustajisto velvoittaa järjestötoiminnan toimialueen yhdessä edunvalvonnan toimialueen kanssa selvittämään edustajiston syyskokoukseen 2026 mennessä millä edellytyksillä ja minkälaisella prosessilla JHL:n jäsenet voisivat itse valita oman yhdistyksensä.

On myös arvioitava vaikutukset jäsenten edunvalvontaan ja edunvalvontaketjun toimintaan.

Päätöslauselmavaliokunta toteaa, että tämä päätös ja sen toimeenpano vaikuttaa myös
aloitteessa 15 esitetyn tavoitteen etenemiseen

15 Liittyminen tiettyyn yhdistykseen

Aloite: Liittyminen tiettyyn yhdistykseen, joka esimerkiksi on lähellä. Jäsen saattaa pettyä, jos hänet liitetään kaukaiseen yhdistykseen, jos hän on luullut liittyneensä paikallisyhdistykseen.

Tekijä: Edustajiston jäsen Birgitta Huhtamäki

Vastaus: Edustajisto toteaa, että jatkossakin jäsenet järjestäytyvät siihen yhdistykseen, johon he yhdistyksen sääntöjen mukaan voivat liittyä.

Liitossa on monenlaisia yhdistyksiä: paikallisia, alueellisia ja valtakunnallisia. Aina edunvalvonnallisesti oikea yhdistys ei ole esimerkiksi asuinpaikan yhdistys.

Sopimustavoitevalmisteluun siirrettävät aloitteet:

16 Sopimustavoitteeksi turvalliset työkengät varhaiskasvatuksen henkilöstölle

Aloite: Seuraaviin sopimusneuvotteluihin tavoitteeksi turvalliset työkengät koko varhaiskasvatuksen henkilöstölle sekä ulko- että sisäkäyttöön. Sen jälkeen edettäisiin muuhun suojavaatetukseen.

Tekijä: Helsingin kasvatus ja koulutus JHL 081

Vastaus: Edustajisto päättää, että aloite siirretään sopimustoimialueiden tavoitevalmisteluun.

17 Hyvtes- ja Sote-sopimuksen kirjausten yhdenmukaistaminen ruokatauon osalta

Aloite: Hyvtes- ja Sote-sopimuksen kirjauksia yhdenmukaistettava ruokatauon osalta siten, että myös hyvtesissä työntekijän olisi mahdollista itse määrittää joutuisan ruokailun tai palkattoman ruokatauon väliltä.

Tekijä: Edustajiston jäsen Joni Leppänen

Vastaus: Edustajisto päättää, että aloite siirretään sopimustoimialueiden tavoitevalmisteluun.

18 Sote-sopimuksen vuorokautisen lepoajan lyhentäminen 9 tuntiin yleistyöajassa

Aloite: Sote-sopimuksen vuorokautisen lepoajan lyhentäminen 9 tuntiin yleistyöajassa, työntekijän kanssa sopien.

Tekijä: Edustajiston jäsen Joni Leppänen

Vastaus: Edustajisto päättää, että aloite siirretään sopimustoimialueiden tavoitevalmisteluun.