Edustajisto valmistautui ensi kevään tuplavaaleihin: ”Hemmetin oikeistohallitus alas”

Jäsenhankinta ja nuorten tilanne työmarkkinoilla olivat kuumia puheenaiheita JHL:n edustajiston kevätkokouksessa. Useassa puheenvuorossa haettiin asemia myös eduskunta- ja edustajistovaaleihin.

Kuvakollaasi ammattiliitto JHL:n edustajiston kokouksesta.

Koska duunari mä olen, panen kunnolla kampoihin. Tietenkin mä olen liiton jäsen, kunnes mut kuopataan, lauloi Tero Strandin ja Mika Bymanin kitaraduo ammattiliitto JHL:n edustajiston kevätkokouksen avajaisiksi.

Tero Strand (vas.) ja Mika Byman soittavat kitaraa JHL:n edustajistossa.
Näytän jäsenkirjaa ja muut on hiljaa, lauloivat Tero Strand (vas.) ja Mika Byman JHL:n edustajistokokouksen aluksi.

Sama ylpeys määritti tunnelmaa, kun edustajisto kokoontui Helsingin Clarion-hotelliin torstaista perjantaihin 28.–29. toukokuuta 2026. Edustajisto on ammattiliitto JHL:n ylin päättävä elin.

Edustajistoa puhuttivat eniten sille tehdyt 18 aloitetta sekä liiton vuoden 2025 tilinpäätös ja vuosikertomus. Ensi keväänä odottaviin eduskunta– ja edustajistovaaleihin haettiin jo askelmerkkejä.

Lue lisää: Jäsenmaksut euromääräisiksi, kulukorvauksia aktiiveille… JHL:n edustajisto käsitteli 18 aloitetta – näin niille kävi

Yleiskuva ammattiliitto JHL:n edustajiston kevätkokouksesta 2026.
Edustajiston kevätkokouksessa puhetta johtivat Tiina Liimatainen (vasemmalla), Satu Rantanen ja Eija Paananen. Oikealla JHL:n johdon ja hallinnon asiantuntija Sini Perentz.

Nuorisofoorumi muistutti nuorten jäsenten tärkeydestä

JHL:n Nuorisofoorumin edustaja Laura Göös nosti puheessaan esiin nuorten heikentyneen aseman työmarkkinoilla. Hän muistutti, että liiton tulee jatkossakin pitää huolta opiskelijajäsenistä ja nuorista.

JHL:n nuorisofoorumin edustaja Laura Göös puhui JHL:n edustajistossa.
JHL:n nuorisofoorumin edustaja Laura Göös muistutti JHL:n edustajistoa, että nuoret haluavat olla osa liittoa.

– Ei vain vahvistaaksemme liittoamme, vaan siksi, että vahvistamme koko työelämän oikeudenmukaisuutta tulevaisuudessa.

Nuorisofoorumi on JHL:läisten nuorten vaikuttamisväylä.

– Onnistuminen edustajistovaaleissa luo erinomaisen ponnahduslaudan  eduskuntavaaleihin.

Håkan Ekström

Edustajiston puheenjohtaja Eija Paananen kuulutti avauspuheenvuorossaan panostuksia paikalliseen edunvalvontaan ja neuvottelutoimintaan.

– Ne ovat tärkeimpiä keinoja pitää jäsenistä kiinni ja saada uusia.

Yleiskuvaa ammattiliitto JHL:n edustajiston kokouksesta.
JHL:n edustajisto kokoontui Helsingissä toukokuun lopussa.

Paananen muistutti, että edunvalvonta ei ole rakenteita eikä kaavioita, vaan se on ihmisiä.

– Se on sitä, että joku kuuntelee, välittää ja uskaltaa nähdä uudessa myös mahdollisuuden.

JHL:n puheenjohtaja Håkan Ekström suomi puheessaan OrponPurran hallituksen maata kurjistavaa ja työttömyyttä lisäävää politiikkaa. Osansa sai näpertely koululaisten kesälomien siirtämisen kanssa. Jos hanke toteutuisi, se pirstoisi monen JHL:läisen lomat.

JHL:n puheenjohtaja Håkan Ekström puhui JHL:n edustajiston kokouksessa.
JHL:n puheenjohtaja Håkan Ekström povasi Tero Strandin ja Mika Bymanin muodostamalle kitaraduolle menestystä Uuden musiikin kilpailussa.

Ekströmin mukaan politiikan suunnanmuutos onnistuu viimeistään ensi huhtikuun eduskuntavaaleissa. Hän kannusti äänestämään ja asettumaan ehdolle sitä ennen JHL:n edustajistovaaleissa.

– Onnistuminen edustajistovaaleissa luo erinomaisen ponnahduslaudan  eduskuntavaaleihin.

Edustajiston jäsen Timo Lautaniemi Helsingistä toivoi, että aluetoimistot aloittaisivat eduskuntavaaleihin valmistautumisen heti kesälomien jälkeen.

– Toivottavasti olisimme vaaleissa rohkeita.

Edustajiston jäsen Mona Koski Eurasta muistutti, että monella työpaikalla epävarmuus ja kuormitus ovat lisääntyneet. Hän kuulutti ammattiliitolta selkeää viestiä, että työntekijöiden oikeuksista ja työehdoista pidetään kiinni.

– Mitä vahvempi jäsenistö ja mitä aktiivisempi liitto, sitä paremmin me pystymme työntekijöiden asemaa myös tulevaisuudessa.

Edustajiston jäsen Mona Koski puhui JHL:n edustajiston kokouksessa.
Edustajiston jäsen Mona Koski loi katsauksen haastavaan työmarkkinatilanteeseen.

Edustajiston jäsen Päivi Rantanen Nousiaista kuulutti ruohonjuuritason aktiivisuutta. Hän ehdotti, että jokainen postaa someen oman ammattinsa.

– Nostetaan ammattiyhdistysliike näkyviin. Saamme jäseniä tulemaan liittoon ja hemmetin oikeistohallituksen alas!

Aloitteet herättivät keskustelua

Edustajisto käsittelee jokaisessa kokouksessaan liudan aloitteita. Tällä kertaa aloitteita oli hulppeat kahdeksantoista. Aloitteet herättivät niin runsasta keskustelua, että niiden käsittely venyi pitkälle toiseen kokouspäivään.

Kaikkien aloitteiden kohtalon voi lukea Motiivin aloitteita käsittelevästä jutusta.

– Jäsenhankinta on helkutin vaikeaa, kun väkeä joutuu kilometritehtaalle.

Heikki Sopanen

Yksi vilkasta keskustelua herättänyt aloite oli toimenpide-ehdotus puhtausalan arvostuksen nostamiseksi. Taustalla oli valtionvarainministeri Riikka Purran (ps.) raivoa herättänyt kommentti, missä hän vertasi puhtausalan työtä risujen keräämiseen.

– Se aiheutti synkän päivän puhtausalan työntekijöille, sanoi aloitteen tehnyt edustajiston jäsen Birgitta Huhtamäki Raahesta.

Liiton jäsenmaksusta oli tehty useampikin aloite. Yksi oli jäsenmaksukaton palauttaminen 600 euroon. Edustajisto poisti jäsenmaksukaton syyskokouksessaan.

Yleiskuvaa ammattiliitto JHL:n edustajiston kokouksesta.
Edustajiston kevätkokouksessa käsiteltiin peräti 18 aloitetta.

Vilkasta keskustelua aiheutti myös JHL:n maahanmuuttajafoorumin edustajalle suotava läsnäolo- ja puheoikeus edustajiston kokouksiin.

– JHL:ssä on jäseninä 10 000 kansainvälistä työntekijää. Meitä ei voi sivuuttaa ilman että edustuksellisuus kärsii, totesi edustajiston varajäsen Valli Pruuli Helsingistä.

Viime vuonna lähes 200 työpaikkakäyntiä

Edustajisto kävi läpi liiton toimintaa vuonna 2025, kun se hyväksyi liiton vuosikertomuksen ja tilinpäätöksen.

Vuoden 2025 aikana liitto neuvotteli miltei kaikki solmimansa työehtosopimukset uusiksi. Tiukat neuvottelut näkyivät tilinpäätöksessä, sillä työtaistelukulut olivat nousseet aikaisemmasta vuodesta. JHL joutui hoputtamaan joitakin neuvotteluita lakoilla ja muilla työtaisteluilla.

 Jäsenhankinta ja talouden tasapainottaminen kirvoittivat useita puheenvuoroja.

– Jäsenhankinta on helkutin vaikeaa kun väkeä joutuu kilometritehtaalle, totesi edustajiston jäsen Heikki Sopanen Pieksämäeltä.

–  Liitto voisi viestiä jäsenilleen, ettei taloudellisissa vaikeuksissa tarvitse jäädä yksin.

Sari Silta

Marraskuiset jäsenhankintaviikot vaihtuivat viime vuonna säännöllisiin työpaikkakäynteihin. Aktiivit tekivät viime vuonna lähes 200 työpaikkakäyntiä.

Maahanmuuttajataustaisten jäsenten määrä on JHL:ssä kasvussa. Uusien opiskelijajäsenten määrä kasvoi viime vuonna korkeammalle kuin aikoihin.

JHL käytti toimintansa rahoittamiseen sekä jäsenmaksutuloja että sijoitustuottoja. Ammattiliiton tilinpäätös oli alijäämäinen, mutta miinuksen määrä jäi pienemmäksi kuin vuoden 2025 talousarviossa.

Edustajiston jäsen Sari Silta pohti, jäsenmaksuvaikeuksissa olevia jäseniä lähestyä tuen näkökulmasta.
Edustajiston jäsen Sari Silta pohti, voisiko jäsenmaksuvaikeuksissa olevia jäseniä lähestyä tuen näkökulmasta.

Edustajiston jäsen Sari Silta Pornaisista pohti, että ay-jäsenmaksut ja kotivakuutus jäävät yleensä ensimmäisenä maksamatta, kun rahasta tekee tiukkaa.

– Liitto voisi viestiä jäsenilleen, ettei taloudellisissa vaikeuksissa tarvitse jäädä yksin.

Ehdokkaat toimialajohtajiksi julkisuuteen

Edustajistokokouksen yhteydessä Teppo Järnstedtiä ja Kari Baggea pyydettiin tahoillaan ehdolle liiton toimialajohtajiksi.

Järnstedt työskentelee JHL:ssä strategisena järjestöjohtajana. Bagge työskentelee Attendon työsuhdejohtajana. Hän on ollut töissä JHL:ssä vuosina 2018–2022 vastaavana sopimusasiantuntijana ja järjestöjohtajana.

Kumpikin vastasi pyyntöön myöntävästi.

Seuraavat edustajistovaalit pidetään ensi vuoden helmikuussa. Uusi edustajisto valitsee järjestäytymiskokouksessaan kesäkuussa 2027 liitolle puheenjohtajan ja kaksi toimialajohtajaa seuraavaksi viisivuotiskaudeksi.

Toimialajohtajina toimivat nykyisin Mari Keturi ja Saila Ruuth. Keturi on ehdolla liiton puheenjohtajaksi.

Ammattiliitto JHL:n johtokolmikko Saila Ruuth, Mari Keturi ja Håkan Ekström istuvat pöydän ääressä.
JHL:n johtokolmikko on toimialajohtaja Saila Ruuth (vasemmalla), toimialajohtaja Mari Keturi ja puheenjohtaja Håkan Ekström.