26.6.2025

”Ompeleminen vaalii yhteisöllisyyttä”: Koulunkäynninohjaaja Mirigli Blomerus hurahti päätä pahkaa ompelukerhoon

Mirigli Blomerus

Koulunkäynninohjaaja Mirigli Blomerus palasi ompelemisen pariin tauon jälkeen. Nyt ompelukoneella syntyy röijyjä, romanien kansanpuvun yläosia.

”Olen ilahtunut siitä, että meillä on taas ompelukerho. Vuosien paussin jälkeen saimme romanikavereista porukan kokoon, ja meillä on vieläpä opettaja, joten ihan oikeasti opimmekin jotain.

Nyt on pari-kolme kuukautta takana, ja hauskaa on ollut. Erityisen virkistävää on ollut perehtyä kaavaoppiin.

Kerhossa voi totta kai ommella mitä vain, mutta minä tein heti tyttärelleni röijyn. Oli siinä fiksaamista. Yllättävän nopeasti röijyn tekemisen taito unohtuu. Koristerimpsut menivät ensin liian korkealle. Ne piti purkaa ja siirtää, mutta opettajan avustuksella tästäkin selvittiin. Röijystä tuli lopulta todella kaunis.

Röyjyn ompelemista
Röyjyissä on useita osia ja lukuisia yksityiskohtia, jotka ommellaan kasaan ompelukoneella.

Ompeleminen tuntuu ihka omalta harrastukselta, joka yksinkertaisesti on tosi kivaa ja auttaa irtaantumaan arjesta. Kokoonnumme parin viikon välein moneksi tunniksi kerralla. Tällainen on helppo järjestää.

Ompelukerho kokoontuu Zetanes-hankkeen tiloissa, Mikkelin helluntaiseurakunnan Ruke-kahvilassa. Romaneille suunnattu hanke järjestää yhteisöllistä vapaa-ajan toimintaa. Kaikki ovat tervetulleita, mutta erityisesti me romanit kohtaamme siellä ystäviä ja vaihdamme kuulumisia. Se on meille yhteisöllisyyden vaalimisen paikka. Ompeleminen on osa sitä. Romanikielen sana zetanes tarkoittaa suomen sanaa yhdessä.

Lisäksi laulan Mikkelin helluntaiseurakunnan kuorossa. Joskus esiinnymme, pääsiäisen esimerkiksi seurakuntalaisille.

Myös työ on minulle vahva arjen voimavara, koska viihdyn siinä hyvin. Työskentelen koulunkäynninohjaajana Elomaan koulussa Hirvensalmella. Työ ei stressaa, vaan antaa energiaa.

Koulupäivinä autan luokissa. Koulupäivän jälkeen järjestän työkaverin kanssa täydentävää varhaiskasvatusta eskareille ja iltapäiväkerhotoimintaa eka- ja tokaluokkalaisille.

Kun ajan Mikkelin Otavasta töihin ja hyppään autosta ulos, lapset ovat jo riemuissaan ottamassa minua vastaan. Siitä se päivä alkaa, hymy huulilla. Tykkään niin kovasti.

Työtä ja ompelua yhdistävät kädentaidot. Ne kehittyvät molemmissa ja vahvistavat toisiaan. Ideoita tulee ristiin rastiin.

Yksi elämäni suurimmista voimavaroista on oma perhe. Perhe, työ ja harrastukset muodostavat yhtenäisen paketin, joka tekee elämästäni tasapainoista ja merkityksellistä.

Seuraavaksi teen toisen röijyn, jotta kokemusta karttuu. Toivottavasti pystyn tulevaisuudessa ompelemaan röijyjä ilman opettajan apua.”

Lue lisää: Päivähoitaja Tiina Stengård uppoutuu lasitaiteeseen – Kun ripustuskoukut ovat kohdillaan, upea tiffanyluomus on valmis

Mirigli Blomerus istuu sohvalla
Mirigli Blomerus aikoo taitavaksi röijyn tekijäksi.